Co dělat

Zde najdete nejčastější otázky a odpovědi, se kterými jsem se setkal. Nejsou to žádná dogmata, berte je prosím hlavně jako nasměrování. Nenechte se odrazit slovy či jinou denominací.


Q: Je mi psychicky opravdu špatně a vůbec nevím, co mám dělat.

Pokud máte pocit, že je stav Váš či někoho blízkého akutní (myšlenky či mluvení o sebevraždě, mánie, podivné chování), obraťte se přímo na linku první pomoci 155 nebo na krizovou linku! Tento stav rozhodně nepodceňujte.

Q: Nezvládám svůj život...


Q: Měl by křesťan chodit k psychiatrovi?

Q: Nevím, jak mám svoje problémy řešit. Bojím se reakcí okolí i lidí v církvi.

Dle mé zkušenosti je nejhorší, co můžete udělat, o tom mlčet. Lidé často na duševní problémy reagují i dnes rozpačitě, protože s tím nemají zkušenosti a společnost je v tomto ohledu velmi nevzdělaná. Tak to hold je. Vy jste ale udělali první krok a dostali jste se na tento web, čili s tím něco chcete dělat. Pokud máte dobrý vztah se svým praktickým lékařem, konzultujte to s ním. Pokud ne a stydíte se jít přímo k psychiatrovi či psychoterapeutovi, můžete zkusit konzultaci s odborníkem na dálku - díky pandemii koronaviru vznikly projekty pro online konzultace psychického stavu - například terap.iodelamcomuzu.cz a další. Osobně mám ale nejlepší zkušenost s tím, začít o tom mluvit s přáteli. Sice se člověk často setká s nepochopením, ale je to dobrá průprava na to, zajít k odborníkovi bez větších obav.

Q: Kde najít křesťanského psychiatra/psychoterapeuta/psychologa?

Bohužel nevím o žádném katalogu, ve kterém by byly uvedeni. Takže jedině přes známé nebo googlit.

Q: Jak najít dobrého odborníka?

Ideální podle mě je, ptát se ve svém okolí. To může být samozřejmě náročné, protože mnoho lidí stále ještě nerado o svým psychických potížích mluví. Doporučení od známého ale bývá k nezaplacení. Jinak nezbývá, než hledat na internetu, například na znamylekar.cz jsou i pacientské recenze. Bohužel situace v ČR kolem duševního zdraví je pořád dost špatná - sledujte projekt
strechadusevnihozdravi.cz.

Q: Nevím, jestli mám své psychické problémy řešit s psychiatrem nebo s psychoterapeutem.

Pokud tápete, nejlepší je domluvit se se svým praktickým lékařem. Psychiatr často předepíše farmaka, která vedou k relativně rychlému zlepšení stavu, ale ta dost často neřeší příčinu problému, ale jen jeho symptomy (říká se tomu kauzální léčba). K tomu, aby se psychické potíže zlepšili je proto vhodné kombinovat farmaka s psychoterapií, jejíž efekt ale trvá delší dobu, protože během ní dochází k trvalým změnám v mozku (měřitelné funkční magnetickou rezonancí), zatímco léky fungují jako podpůrná léčba pro překlenutí krize.

Q: Nevěřím psychoterapeutům a psychologům. Podle mě to je v rozporu s křesťanskou vírou, tak bych radši bral jen prášky.

Tohle je bohužel velmi rozšířený omyl laiků a je o to nebezpečnější, pokud Vás v něm podporuje Vaše církev. Podívejte se na otázku "Nevím, jestli mám své psychické problémy řešit s psychiatrem nebo s psychoterapeutem.".


Q: Terapeut mi doporučil relaxace, mám ale pocit, že to není biblické.

Relaxací je celá řada. Nejvíce lidí si asi představí jógu. Ta opravdu vychází z východní filosofie a pokud se nebere jen jako cvičení, může to dost zavánět. Relaxačním cvičení je ale celá řada, osobně mám nejlepší zkušenost s Mindfullness, Jacobsenovou technikou (to je jen napínání a povolování svalů) a Autogenním tréningem - o tom mi ale také jeden křesťan tvrdil, že není v souladu s křesťanstvím. Bohužel ale neargumentoval proč, jen že "to slyšel". Mě to na delší dobu od praktikování dost odradilo, proto radím, ptejte se a zkoumejte, než se necháte hned odradit někým, kdo tomu nerozumí. Problém totiž patrně spočívá v tom, že na konci Autogenního tréningu může být zařazena autosugesce, tu ale nedělám a z nahrávek jsem ji vystřihl. Více v sekci Relaxace.

Q: Je biblické řešit své duševní problémy s psychoterapeutem nekřesťanem?

Upřímně řečeno mám velmi neblahou zkušenost s tím, když otázky duševního zdraví řeší laik. Mnoho křesťanů vidí v psychoterapii něco nebezpečného, co člověka může odvést od víry. Podle mého názoru je na místě položit si následující otázku: když Vás chytí slepé střevo, budete taky váhat jít na chirurgii? Potíž je, že duševní trápení nejde vidět a tak ho mnoho lidí zcela podceňuje. Jaký je ale rozdíl mezi prasklým slepým střevem a člověkem s depresemi, které ho třeba jednou přivedou až k sebevraždě?

Žádné komentáře:

Přidat zdroj

Víte o zdroji, který tu není a měl by být? Napište mi prosím! (kontakt níže)